Tillykke til brormand endnu en gang <3
Årets Robert-kandidater afsløret – Både "Bastarden" og "Ustyrlig" får tocifret antal nomineringer
Om en lille måneds tid bliver "de danske Oscars" uddelt for 40. gang.
Danmarks største filmpris fejrer jubilæum her i 2024, hvor Robert-statuetterne uddeles for 40. gang. Vinderne kåres af Danmarks Filmakademi, som består af 2.900 danske filmarbejdere.
Og akademiet har netop annonceret dette års Robert-nominerede i en pressemeddelelse, og ikke overraskende fører Nikolaj Arcels Oscar-kandidat, "Bastarden", an i feltet med hele 14 nomineringer – herunder i kategorierne Årets danske spillefilm, Årets instruktør (Arcel), Årets adapterede manuskript (Arcel og Anders Thomas Jensen) og Årets mandlige hovedrolle (Mads Mikkelsen).
Den 23. januar finder vi ud af, om Arcels storfilm om kamp og kærlighed på den jyske hede, bliver Oscar-nomineret.
Læs også: Flere danske film er stadig med i Oscar-kapløbet
Lige i hælene på "Bastarden" finder vi "Ustyrlig" med 10 i alt Robert-nomineringer – nogle af dem i samme kategori, idet Jessica Dinnage og Lene Maria Christensen begge er i spil til prisen Årets kvindelige birolle. Filmen skildrer den umenneskelig behandling, som beboerne på det berygtede kvindehjem på Sprogø modtog i årene 1933-1961.
Apropos Oscar-kandidater, så er den prisbelønnede dokumentar "Apolonia, Apolonia" nomineret i hele fem kategorier – ud over Årets dokumentarfilm figurerer den i felterne Årets instruktør (Lea Glob), Årets klipper (Andreas Bøggild Monies og Thor Ochsner), Årets sounddesigner (Anna Żarnecka-Wójcik) og Årets score (Jonas Struck).
2023's største danske billetsællert, "Meter i sekundet" (351.100 solgte billetter) baseret på bestselleren af samme navn, må "nøjes" med fire nomineringer: Årets adapterede manuskript (Ida Maria Rydén og Jenny Lund Madsen), Årets kvindelige hovedrolle (Sofie Torp), Årets mandlige birolle (Thomas Hwan) og Årets originale sang ("Så ved man, hvad man får").
Apropos sang, så er det udskældte Netflix-hit "A Beautiful Life" (vi gav filmen bundkarakter her på Moovy) med sangeren Christopher i hovedrollen blevet nomineret takket være sin titelsang.
Derudover er det bemærkelsesværdigt, at alle fire skuespillere i Martin Zandvliets "Toves værelse" er blevet nomineret for deres præstationer: Paprika Steen (Kvindelige hovedrolle), Lars Brygmann (Mandlige hovedrolle), Joachim Fjelstrup (Mandlige birolle) og Sonja Oppenhagen (Kvindelige birolle). Se vores dybdeborende interview med Brygmann og Steen her:
Se også: "Toves værelse"-interview med Paprika Steen og Lars Brygmann
Derudover er Ole Bornedals længe ventede "Nattevagten - dæmoner går i arv" blevet nomineret i tre kategorier, mens slavedramaet "Viften" – som sidste år vandt Nordisk Råds Filmpris – dyster med i seks kategorier, herunder Årets danske spillefilm.
Årets største præstationer foran og bag kameraet i tv-arenaen hyldes også under Robert-showet, og her er DR's nyeste dramaserie, "Huset", en seriøs sværvægter med sine seks nomineringer. Også 2. sæson af "Carmen Curlers" (og 1. sæson vandt i øvrigt tre Robert-priser sidste år) samt "Dansegarderoben" har hver især fået seks nomineringer.
Årets bedste danske kortfilm (både fiktion og dokumentar) samt bedste engelsksprogede og ikke-engelsksprogede spillefilm kåres også under uddelingen, og en publikumspris uddeles tilmed – de 10 nominerede i dén kategori afsløres på mandag.
Nu skal filmakademiets knap 3.000 medlemmer votere, før priserne uddeles lørdag den 3. februar under en ceremoni i Tivoli Hotel & Congress Center. Showet vil kunne streames live på www.robertprisen.dk.
En komplet liste over de nominerede titler og præstationer kan ses her:
---
Årets danske spillefilm
- Bastarden / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instruktør: Nikolaj Arcel, Manuskript: Anders Thomas Jensen, Nikolaj Arcel
- Den store stilhed / Monolit Film, Producer: Pernille Tornøe, Instruktør: Katrine Brocks, Manuskript: Marianne Lentz, Katrine Brocks
- Toves værelse / Nordisk Film Production A/S, Producer: Mikael Rieks, Instruktør: Martin Zandvliet, Manuskript: Jakob Weis
- Ustyrlig / Nordisk Film Production A/S, Producer: Matilda Appelin, Instruktør: Malou Reymann, Manuskript: Malou Reymann, Sara Isabella Jønsson
- Viften / Meta Film Rights ApS, Producer: Nina Leidersdorff, Instruktør: Frederikke Aspöck, Manuskript: Anna Neye
Årets dokumentarfilm
- Apolonia, Apolonia / Danish Documentary Production, Producer: Sidsel Lønvig Siersted, Instruktør: Lea Glob
- Bjergene / made in copenhagen, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instruktør: Christian Einshøj
- Munken / Moving Documentary, Producer: Christian Sønderby Jepsen, Instruktører: Christian Sønderby Jepsen, Mira Jargil
- Music for Black Pigeons / Ánorâk Film, Producer: Emile Hertling Péronard, Instruktører: Andreas Koefoed, Jørgen Leth
- Twice Colonized / Ánorâk Film, Producer: Emile Hertling Péronard, Instruktør: Lin Alluna
Årets børne- og ungdomsfilm
- Det store glitch/Paradisets børn / Bacon, Producer: Magnus Nygaard Albertsen, Instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen, Manuskript: Søren Peter Langkjær Bojsen
- Roselil og stentrolden / Dansk Tegnefilm, Producer: Marie Bro, Instruktør: Karla Nor Holmbäck, Manuskript: Toke Westmark Steensen
- Shabholm / Hyæne Film, Producere: Daniel Mühlendorph, Ulaa Salim, Instruktør: Gigis, Manuskript: Christoffer Krustrup, Sorena Sanjari, Troels Unneland
Årets instruktør
- Katrine Brocks / Den store stilhed
- Lea Glob / Apolonia, Apolonia
- Malou Reymann / Ustyrlig
- Martin Zandvliet / Toves værelse
- Nikolaj Arcel / Bastarden
- Søren Peter Langkjær Bojsen / Det store glitch/Paradisets børn
Årets originale manuskript
- Anna Neye / Viften
- Christian Andersen, Martin Strange-Hansen / Synkefri
- Katrine Brocks, Marianne Lentz / Den store stilhed
- Malene Choi, Sissel Dalsgaard Thomsen / Stille liv
- Malou Reymann, Sara Isabella Jønsson / Ustyrlig
Årets adapterede manuskript
- Anders Thomas Jensen, Nikolaj Arcel / Bastarden
- Dagur Kári, Mads Tafdrup / Hygge!
- Eskil Vogt / København findes ikke
- Jakob Weis / Toves værelse
- Ida Maria Rydén, Jenny Lund Madsen / Meter i sekundet
Årets mandlige hovedrolle
- Dar Salim / Underverden 2
- Lars Brygmann / Toves værelse
- Mads Mikkelsen / Bastarden
- Nicolai Jørgensen / Viktor mod verden
- Sylvester Byder / Synkefri
Årets kvindelige hovedrolle
- Amanda Collin / Bastarden
- Anna Neye / Viften
- Emilie Kroyer Koppel / Ustyrlig
- Paprika Steen / Toves værelse
- Sofie Torp / Meter i sekundet
Årets mandlige birolle
- Anders Heinrichsen / Ustyrlig
- Elliott Crosset Hove / Den store stilhed
- Joachim Fjelstrup / Toves værelse
- Simon Bennebjerg / Bastarden
- Thomas Hwan / Meter i sekundet
Årets kvindelige birolle
- Bodil Jørgensen / Stille liv
- Jessica Dinnage / Ustyrlig
- Lene Maria Christensen / Ustyrlig
- Sara Fanta Traore / Viften
- Sonja Oppenhagen / Toves værelse
Årets scenograf
- H. M. Dronning Margrethe II / Ehrengard – Forførelsens kunst
- Heidi Plugge / Når befrielsen kommer
- Jette Lehmann / Bastarden
- Josephine Farsø / Stille liv
- Rie Lykke / Ustyrlig
Årets fotograf
- Jacob Møller / København findes ikke
- Linda Wassberg / Viften
- Loui Ladegaard / Synkefri
- Louise McLaughlin / Stille liv
- Mia Mai Dengsø Graabæk / Den store stilhed
- Rasmus Videbæk / Bastarden
Årets kostumedesigner
- Charlotte Moe / Viften
- Emilie Bøge Dresler / Når befrielsen kommer
- H. M. Dronning Margrethe II / Ehrengard – Forførelsens kunst
- Kicki Ilander / Bastarden
- Mads Nikolaj Elley Jacobsen / Ustyrlig
Årets sminkør
- Henrik Steen, Thomas Foldberg / Nattevagten 2 – Dæmoner går i arv
- Sabine Schumann / Bastarden
- Sara Sofia Kasper / Ustyrlig
- Sofie de Mylius / Englemageren
- Tina Helmark / Når befrielsen kommer
Årets klipper
- Adam Nielsen / Music for Black Pigeons
- Andreas Bøggild Monies, Thor Ochsner / Apolonia, Apolonia
- Kasper Leick / Underverden 2
- Mathias Saabye / Det store glitch/Paradisets børn
- Nikoline Løgstrup / Den store stilhed
- Olivier Bugge Coutté / Bastarden
Årets sounddesigner
- Adrian Aurelius, Philip Nicolai Flindt / Underverden 2
- Anna Żarnecka-Wójcik / Apolonia, Apolonia
- Anne Gry Friis Kristensen / Farvel uden tak
- Claus Lynge, Hans Christian Kock / Bastarden
- Nino Jacobsen / Nattevagten 2 – Dæmoner går i arv
- Peter Albrechtsen / Music for Black Pigeons
Årets score
- Anders Malta, Jonas Struck / Synkefri
- Dan Romer / Bastarden
- Jens Ole Wowk McCoy / Underverden 2
- Johan Carøe / Den store stilhed
- Jonas Struck / Apolonia, Apolonia
- Lasse Aagaard / Viktor mod verden
Årets originale sang
- ‘A Beautiful Life’ – Christopher, Komponister: Christopher, Petter Tarland, Pär Westerlund / A Beautiful Life
- ‘Jeg har dig' – Pil, Komponister: Pil Kalinka Nygaard Jeppesen, Rasmus Lundgaard Olsen / Roselil og stentrolden
- ‘Life's a High' – Emma Grankvist, Komponister: Emma Grankvist, Gabriel Beltrone, Rasmus Bille Bähncke / Højst besynderlige typer
- ‘Shabholm' – Gigis, Komponister: Kevin "Kephoi" Iversen, Mike Lowrey / Shabholm
- ‘Så ved man, hvad man får' – Lasse Dein, Komponister: Lasse Dein, Christian Grinderslev, Andreas Hedegaard Mikkelsen / Meter i sekundet
Årets visuelle effekter
- Alexander Schepelern, Nina Strøm / Bastarden
- Dan Dirckinck-Holmfeld / Jomfruer fra rummet
- Erik Hals, Katharina Bormann, Martin Madsen, Sune Reinhardt / Ehrengard – Forførelsens kunst
- Erik Hals, Katharina Bormann, Martin Madsen / Nattevagten 2 – Dæmoner går i arv
- Simon Sandin / Når befrielsen kommer
Årets kortfilm: Fiktion/animation
- Et eksempel: Dem på gulvet / isaac, Producer: Christian Lønhart, Instruktør: Selma Sunniva, Manuskript: Kristine Plechinger Tüchsen
- Ivalu / M&M Productions og Polarama Greenland, Producer: Rebecca Pruzan, Kim Magnusson, Instruktør: Anders Walter, Manuskript: Anders Walter
- Lið við lið / Producer: Nadia Abrahamsen og Lovísa Dröfn, Instruktør: Andrias Høgenni, Manuskript: Andrias Høgenni
- Salmon / Super8, Producere: Pelle Axel von Schantz Iversen, Karoline Jørgensen, Instruktør: Mattis Huus Heurlin, Manuskript: Mattis Huus Heurlin
- Sværddrage / 18Frames, Producer: Emma Lind, Instruktør: Amalie Maria Nielsen, Manuskript: Amalie Maria Nielsen, Oscar Anker Wiedemann
Årets kortfilm: Dokumentar
- Eternal Father / Den Danske Filmskole, Producer: Alma Dyekjær Giese, Instruktør: Ömer Sami
- Dagen jeg døde / Rylan, Producer: Iben Søtang, Instruktør: Alexander Rahnami Mannstaedt
- Once Upon a Time on Twitch / Den Danske Filmskole, Producer: Anna Cold Winge Leisner, Instruktør: Rikke Nørgaard
- Soviet Bus Stops / Empty Chairs, Producer: Peter Alsted, Instruktør: Kristoffer Hegnsvad
- Vildkvinde / Den Danske Filmskole, Producer: Kristian Pugholm, Instruktør: Pauline Merrildgaard
Årets engelsksprogede film
- Barbie / Instruktør: Greta Gerwig, Distributør: Warner Bros. Danmark
- Killers of the Flower Moon / Instruktør: Martin Scorsese, Distributør: United International Pictures
- Oppenheimer / Instruktør: Christopher Nolan, Distributør: United International Pictures
- Tár / Instruktør: Todd Field, Distributør: United International Pictures
- The Whale / Instruktør: Darren Aronofsky, Distributør: Nordisk Film Distribution
Årets ikke-engelsksprogede film
- Close / Instruktør: Lukas Dhont, Distributør: Camera Film
- De 8 bjerge / Instruktører: Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, Distributør: Camera Film
- Den blå kaftan / Instruktør: Maryam Touzani, Distributør: Camera Film
- Faldne blade / Instruktør: Aki Kaurismäki, Distributør: Camera Film
- The Quiet Girl / Instruktør: Colm Bairéad, Distributør: Camera Film
- Wannsee-konferencen / Instruktør: Matti Geschonneck, Distributør: Camera Film
Årets korte TV-serie
- Bag enhver mand / Drive Studios, Hovedforfattere: Jesper Zuschlag, Julie Rudbæk, Producere: Nanna Nyboe Lindblad-Tabor, Konceptuerende instruktører: Jesper Zuschlag, Julie Rudbæk
- En af drengene / Apple Tree Productions, Hovedforfattere: Frederik Rye, Teys Schucany, Producere: Mathias Bruunshøj Jakobsen, Rikke Rolver Elk, Konceptuerende instruktør: Teys Schucany
- Forhøret 3 / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe, Lasse Kyed Rasmussen, Producere: Jonas Allen, Peter Bose, Konceptuerende instruktør: Christoffer Boe
- Killjoy / Uma Film, Hovedforfattere: Emma Sehested Høeg, Jennifer Vedsted Christiansen, Producer: Claudia Saginario, Konceptuerende instruktør: Jennifer Vedsted Christiansen
- Valdes jul – Skovens vogter / Cosmo Film, Hovedforfattere: Jesper Fink, Thomas Porsager, Producere: Michel Ryddeskov, Sille Sterll, Konceptuerende instruktør: Morten BH
Årets TV-serie
- Agent / Zentropa, Hovedforfatter: Nikolaj Lie Kaas, Producer: Louise Vesth, Konceptuerende instruktør: Nikolaj Lie Kaas
- Carmen Curlers 2 / DR Drama, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producere: Emma Poppe, Maja Dyekjær, Konceptuerende instruktører: Josefine Kirkeskov, Samanou Acheache Sahlstrøm
- Dansegarderoben / Apple Tree Productions, Hovedforfattere: Ditte Hansen, Louise Mieritz, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instruktører: Ditte Hansen, Louise Mieritz
- Huset / DR Drama, Hovedforfatter: Kim Fupz Aakeson, Producer: Rikke Tørholm Kofoed, Konceptuerende instruktører: Frederik Louis Hviid, Michael Noer
- Sygeplejersken / SAM Productions, Hovedforfattere: Dorte W. Høgh, Kasper Barfoed, Producere: Morten Kjems Hytten Juhl, Nina Leidersdorff, Konceptuerende instruktør: Kasper Barfoed
Årets mandlige hovedrolle – TV-serie
- David Dencik / Huset
- Esben Smed / Agent
- Jacob Lohmann / Oxen
- Jakob Oftebro / Dansegarderoben
- Morten Hee Andersen / Carmen Curlers 2
Årets kvindelige hovedrolle – TV-serie
- Fanny Louise Bernth / Sygeplejersken
- Josephine Park / Sygeplejersken
- Maria Rossing / Carmen Curlers 2
- Marie Bach Hansen / Dansegarderoben
- Sofie Gråbøl / Huset
Årets mandlige birolle – TV-serie
- Anders W. Berthelsen / Dansegarderoben
- Christian Tafdrup / Carmen Curlers 2
- Gustav Giese / Huset
- Nicolai Jørgensen / Carmen Curlers 2
- Sami Darr / Huset
Årets kvindelige birolle – TV-serie
- Fanny Leander Bornedal / Carmen Curlers 2
- Josephine Park / Oxen
- Laura Christensen / Huset
- Marie Reuther / Dansegarderoben
- Mille Lehfeldt / Dansegarderoben